Co zjeść, gdzie spać i jak nie dać się zabić w Westeros

Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron to tytaniczna praca Kim Renfro, w której znajdziemy absolutnie wszystko, co związane jest z popularnym, już kultowym serialem z platformy HBO

Ogarnąć Siedem Królestw

Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron to tytaniczna praca Kim Renfro, w której znajdziemy absolutnie wszystko, co związane jest z popularnym, już kultowym serialem z platformy HBO. Publikacja powstała zaraz po ósmym sezonie, zawiera rozmowy z aktorami, twórcami, reżyserami i pokazuje dobre przygotowanie również w sferze książek Martina. Co ważne książka jest w całości pozbawiona spojlerów, więc można czytać bez obaw. Pod warunkiem, że jest się już po wydarzeniach z Czerwonego Wesela. Jeśli nie, proszę ją natychmiast odłożyć i powrócić dopiero gdy przyjdzie na nią pora.

Autorka, dziennikarka pracująca na co dzień dla magazynu “Insider” podejmuje się zebrania wszystkich informacji, ciekawostek i wydarzeń z planu, a także bardzo szeroko opisuje strategię marketingową stacji, która wydawała niewiarygodne fundusze na każdy z odcinków. Prowadząc czytelnika krok po kroku odsłania przed nim fenomen popkultury, który jest obecnie najczęściej oglądanym serialem na świecie, co również oznacza, że najlepiej zarabiającym. Dla fanów serii większość treści nie będzie zaskoczeniem, chociaż autorka postarała się o kilka smaczków, które dzięki jej upiorowi po raz pierwszy ujrzały światło dzienne z pomocą jej publikacji.

Przyszła zima


Właśnie, dlaczego zima nadciągała w serialu tak długo, a jak przyszła, to praktycznie nikt nie był przygotowany? Skąd w ogóle wzięła się postać Nocnego Króla? Okazuje się, że na wiele pytań nie ma jednoznacznych, a już na pewno nie prostych odpowiedzi. Przechodzimy przez wszystkie sezony za pomocą podziału na świat realizacji i świat odbioru, dostając przy okazji studium nad psychologią postaci, gdzie autorka nie boi się nawet punktowania niedociągnięć produkcji (szczęśliwie jest ich niewiele). Dodatkowo pokazuje nam ile tropów mogliśmy pominąć podczas oglądania, a zakończenie mogło być nam zasugerowane już w pierwszych minutach odcinka pilotażowego! Książka z pewnością przyjdzie z pomocą i inspiracją dla osób pracujących w branży filmowej, bowiem ilość rozwiązań, które są tu serwowane, zarówno technicznych jak i realizacyjnych, jest prawdziwą kopalnią wiedzy.

Autorka stara się wyważyć, które z opowieści są czysto zaczerpnięte z książek Martina, które należą wyłącznie do scenarzystów i kto tak naprawdę był inspiracją dla kogo. Zadaje również bardzo ważne pytanie, które nurtuje fanów od wielu lat – czy książki skończą się inaczej niż serial? Czy Martin w jakiś sposób zasugeruje się słodko-gorzkim zakończeniem ósmego sezonu? Na to i wiele, wiele innych pytań znajdziecie tu wyczerpujące odpowiedzi. Dodatkowo książka posiada bardzo dobrą szatę graficzną, która przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Do zobaczenia w Westeros!

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com